„Ten Frames” 1.0

hochreichart fujifilm instax wide 6

"Ten Frames" azaz 10 képkocka vagy keret (1. rész)

Ennyi képet tartalmaz egy Fujifilm Instax kazetta, jelen esetben a legszélesebb, wide verzió. Ezzel a sztorival szeretném elindítani az új projektemet, melyben egy témát 10 papírképpel mesélek el. A fényképezőgép ezúttal egy Fujifilm Instax 210-es lesz. Szerény véleményem szerint, ez a világ egyik legrondább fényképezőgépe, ennek ellenére egy igazi kezesbárány, tökéletesen teszi a dolgát, és nagyon hozza a retró hatást az elkészült képeken. Mindenféle sallangot mellőz, az egyetlen előnye, hogy egyből a kezedben van a kész kép. Nincs mélységélesség, fókusszal vacakolás, fénymérés, ISO állítás stb. Egyedül a kompozíció – minden vizualitás alapja – számít. És pontosan ez az, ami vonz benne, hogy magát a lényeget ragadja meg, nem veszik el a részletekben. Ez már csak azért is igaz, mert a kész képen nem igazán vannak részletek.  Inkább egy impresszionista festményhez hasonlítanám, ahol a hangulat számít igazán. 

Első sorozatom az osztrák Alpokban készült, igazi zord körülmények között. Túratársammal a 2416 méter magas Hochreichart csúcsát másztuk meg derékig érő hóban az utolsó 200 méter szintet, természetesen nem a körülményekhez megfelelő öltözetben, de hát mit nekünk!! 😀 A havas táj sokszor becsapja a fénymérőt szóval pár képen direkt alulexponáltam, hogy jó legyen az expozíció. 

Beszéljenek immár a képek! Kattintsatok rájuk a jobb minőségért!

Instant kép 100 éves kamerával (ZECA Astro + Lomograflok + Instax Wide)

img 20230112 0006

Instant fénykép közel 100 éves kamerával

img 20230112 0006

„Azért kár, hogy a régi jó dolgokból nem maradt semmmmi!”

…idézhetném a klasszikust. Valami azért mégis, márpedig sok régi fényképezőgép, amiket száz éve is az örökkévalóságnak terveztek. Rengeteg ment veszendőbe, hanyag tárolás, hozzá nem értés, háborúk stb. útján. De akadnak ma is használható, kiválóan megmaradt darabok. Nyersanyagot találni hozzá, és azt jól használni már más kérdés. Mivel én is már az Y generáció tagja vagyok, de annak az elején születtem, így megmaradt bennem a régiségek iránti tisztelet és lelkesedés (lásd analóg technológia a fotográfiában), viszont igényelem az azonnali visszacsatolást, köszönhetően a digitális fotótechnológiának, melyben munkám 98 százalékát végzem.

Viszont itt jön a csavar. Régen is volt rögtön elkészülő kép, úgy mint a Polaroid, és a Kodak által gyártott filmek, és a hozzájuk tartozó gépek, viszont ezeken az állítási lehetőségek nagyon korlátozottak voltak. Nemrégiben viszont egy bécsi cég, a Lomography, kifejlesztett egy úgynevezett hátfalat, ami a Fujifilm Instax Wide géphez való filmet használja, és amit Graflok rendszerű 4*5-ös nagyformátumú gépekhez lehet csatlakoztatni. Mikor erre rátaláltam, rögtön tudtam, hogy kell nekem egy ilyen rendszer. Elkezdtem hát a kutatást az interneten, hogy hol, és mennyiért lehet venni ilyen fényképezőgépet. Az árak sokkoltak, szóval alternatív megoldást kerestem. A technikai részletekkel nem untatnék senkit, a lényeg az, hogy sikerült találnom egy alkatrészt, amivel ezt a hátfalat rá lehet szerkeszteni a régi, 9*12-es fényképezőgépekre. Be is szereztem egy ilyet, valamint egy meglepően jó állapotú közel 100 éves gépet. Ez egy ZEH vagy ZECA Astro típusú gép, a 30-as évek elejéről. Carl Zeiss optikával, időzítővel, csodálatos bőrbevonattal, hibátlan mechanikával és harmonika-kihuzattal. Németországban, Drezdában gyártották, igazi örök darab. Akkoriban egy fél autó ára lehetett. Vettem hozzá pár csomag filmet, majd elkezdtem a tesztelést. Ennek a nehézsége az, hogy a fényt nagyon pontosan kell mérni a jó eredményért. Az itt látható 3 kép viszont két géppel készült. A már említett Zeca kamerával, valamint egy teljesen lerúgott, bolhapiacos szovjet GOMZ Fotokor-1-es típussal, ami a rossz tárolás ellenére is értékelhető teljesítményt hoz (ugye az elpusztíthatatlan orosz csodák). Ez utóbbi pontosan a Zeca mintájára működik, kis módosítással rámegy a Graflok hátfal. Egy kép megalkotása kb. 3-5 perc, de megéri a fáradságot! Itt igazán át kell gondolni a folyamatot, mert a nyersanyag elég drága, nem lehet csak úgy törölni a gépről, ha nem tetszik a végeredmény. Kattintsatok a képekre, nézzétek meg, nektek melyik tetszik a legjobban! Mindegyiknek igazi, múltszázad eleji hangulat van. 

Ezzel a technikával további terveim is vannak, be szeretném építeni a szolgáltatásaim közé, de erről majd később. 

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy minden kedves barátomnak, ügyfelemnek Boldog Új Évet kívánjak! 

Remélem, találkozunk 2023-ban is! 

Fedezd fel!

családfotózás2

Ahogy arról korábban is írtam, kisfiammal rendszeresen teszünk pár órás túrákat a természetben.

 Tegnap is így történt ez, kocsibapattantunk, majd kb. 10 km után meg is érkeztünk a Fertőpartra. Futóbicikli ki, gyerek rá, aztán neki a nagyvilágnak. Ilyenkor csak a felfedezés számít, amit nem adhat meg neki egy okostelefon, tablet, vagy tévé, amiket amúgyis mellőzünk, amennyire csak lehetséges. (Telefonnal is csak fotózni engedem.) Ahogy nézem, miközben elmélyülten csinál valamit, mondjuk kavicsokat dobál a folyóba, eszembe jut a saját gyerekkorom. A fenti képen éppen hóesést produkál a száraz virágok bolygatásával. Én mennék tovább, de ő a számomra legunalmasabb helyeken is el tud időzni félórákat. Gyűjti a kis köveket, ki tudja, milyen szempontok alapján, majd vizet locsol rájuk. Aztán eszembe jut, hogy milyen őszinte pillanatokat tudok lencsevégre kapni ilyenkor. Semmi pózolás, csíííz, mosolyogj, stb. 

Persze én is hűen a mindfulness fotózáshoz, most egy régi manuális obit hoztam magammal, amivel a kis örökmozgót igen nehéz befogni. (A megoldás már úton van, ugyanis rendeltem egy olyan adaptert a géphez, ami a régi manuális optikákból autófókuszosat csinál, de erről majd egy későbbi bejegyzésben részletesen írok! (Nyilván az nem az éber tudatos fotózás része, ezt a kreatív fotózásokhoz szeretném használni.)) Aki próbált már nemegészen 3 éves gyereket akármilyen fényerős obival lefotózni, tudja miről beszélek. Viszont annál nagyobb az öröm, ha sikerül jó képet csinálni róla. Ő játszik, és én is. Majd szalad hozzám, hogy elújságolja a legújabb felfedezését, például azt, hogy bugyborékol a pocsolya… Sokszor legyintek, hogy oké, én ezt már rég tudom, de többször előfordult már, hogy nekem is újat tudott mondani. És meg is érkeztünk, a poszt lényegéhez. A kis bocsom olyan dolgokra ébreszt rá, amiket teljesen magától értetődőnek tekintek, de le kell lassulnom, hogy átéljem az ő gondolatvilágát. Mert mi felnőttek, min is gondolkodunk? Hát minden „fontos” dolgon. A legtöbbször észre sem vesszük, hogy egy kis élet cseperedik mellettünk, és ennek az életnek minden percét megéli, oly módon, amiről mi régóta megfeledkeztünk. Hiszen a lakáshitel, meg a csekkek, meg a Covid, mega a ki tudja még, hogy mi minden,  teljesen felemészti az energiáinkat. Csak a rohanás marad. Akinek viszont van gyereke, az rájön, hogy a gyerekkel együtt az ember újraélheti a saját korai éveit. Nem igazán tudom, hogy lehet-e felnőttként ennél csodálatosabb élményben részünk! Amíg nem volt gyerekem, csak sirattam a gyerekkorom. Most hogy van kettő is, újra átélhetem. És mivel fotográfus vagyok, meg is örökíthetem, és neki is megmutathatom majd, ha ő lesz 10, vagy 20 éves. A konklúzió pedig ez: Éljétek meg a kicsikkel, fedezzétek fel újra a gyermekkorotokat! 

Ennek megörökítésében pedig szívesen állok rendelkezésetekre! Keressetek bátran!

(A képek egy Helios 44-M4, szovjet objektívvel készültek Nikon Z5-ös vázon.)

Mindfulness fotózás

mindfulness fotozas

Az igazán első blogpostom szóljon kicsit a gondolatébresztésről. 

A célom ezekkel a bejegyzésekkel, hogy mögélássatok a fotográfiai motivációmnak. Ma már boldog-boldogtalan fotográfusnak nevezi magát. Valószínűleg rólam is ezt mondhatják a „nagy öregek”. De el kell kezdeni valahol. Ők is elkezdték, és 10-20-30 évvel ezelőtt azért tényleg másról szólt ez a szakma, mint manapság. Főleg a filmes korszak volt egészen más. Ott nem igazán volt „alibizés”. Vagy jól sikerült a kép, vagy nem. Nem volt LCD kijelző a gép hátulján, nem lehetett ellenőrizni az élességet, az expozíciót. Akkor valóban érteni kellett a szakma csínját-bínját. Én is sokat foglalkoztam filmes fotózással, tele volt a vitrinem mindenféle régi gépekkel. Szenvedélyesen gyűjtöttem a koros masinákat. A legjobbakat ma is féltve őrzöm. 

Viszont lehet digitálisan is fotózni úgy, hogy az tudatos legyen. Nálam ez úgy működik, hogy a kis hobbigépemet – ami egy Fujifilm X-E2s – egy manuális optikával használom, amin nincs autofocus, és a blendét is nekem kell állítanom. Ezen kívül a sokoldalú RAW formátum helyett JPG-et használok, hogy ne nagyon legyen értelme az utómunkának, ugyanis a JPG fájlok elég érzékenyek az utólagos manipulációra.  Igazán autentikus akkor lenne a folyamat, ha a hátsó kijelzőt is letakarnám. Van is erre gépe a Fujinak, de ott azért még nem tartok. 

És, hogy hol ebben a tudatosság? Mindezen beállítások, és eszközök birtokában nem lehet vaktában lövöldözni, ha értékelhető képet akar az ember. Át kell gondolni a mit, és a hogyant. Persze beállíthatnám sorozatlövésre a fényképezőgépet, aztán csak lenne pár jó kép a végén, de nem ez a célom, hanem az, hogy átgondolt fotóim legyenek. 

A fenti kép is így született. Múlt nyáron sokat kirándultunk a kisfiammal a közeli erdőkben, tavaknál, réteken. Biciklire föl, gép a zsebbe, aztán neki a természetnek. Nyár végére a kisfiam annyira megszerette a feketeszedret, hogy külön programot csináltunk annak „szüreteléséből”. Míg ő csemegézett, én próbáltam lencsevégre kapni. 

Ezen a képen semmilyen utómunkát nem eszközöltem. Nem lett vágva, kiegyenesítve, színkorrekciózva, stb. stb. Egy amolyan SOOC (straight out of Camera), egyenesen a gépből jövő fotográfia. Pont ez volt a cél. És nem csináltam száz képet, hanem összesen kettőt erről a témáról. Egy állót és egy fekvőt. Az utóbbi volt a jó választás. 

Amióta fotózom, komolyabban 2015 óta, azóta az a célom, hogy tudatos képeim legyenek. Ebben segít az úgymond manuális beállításokkal való fényképezés. Szeretem a záridőt is magam állítani, mert valahogy mindig közelebb vagyok a kívánt hatáshoz, mint akkor, amikor a gép maga állítja az időt. 

Az egész posztom tanulsága az, hogy nem kell 1000 képet csinálni egy adott témáról, hanem meg kell ismerni a gépet, majd kihasználni annak lehetőségeit. Lehet az akár egy telefon is. Közhely, de a mai felgyorsult világban szükség van a lelassulásra, igazán átgondolt cselekedetekre. Amíg az ember pörgeti az Instát vagy a Facebookot, 3-4 másodpercenként érik teljesen különböző impulzusok. Ez lehet csodálat, irigység, szeretet, gyűlölet, bármi. De olyan gyorsan történnek a hatások, hogy az teljesen kifárasztja az agyunkat. 

Lassuljatok le kicsit, élvezzétek, éljétek meg a pillanatot. Biztos kitalálták már a mindfulness fotózást, de ha nem, akkor most én szeretném ezt meghirdetni. Kicsit nagyképűen hangzik, de mi más lehet a célja egy olyan hobbinak, amit végül hivatásomnak választottam?

Első blogbejegyzés

Dscf0474 2
üzleti porté sopron 8

Üdvözöllek az első blogpostomban. Ez nekem is új dolog, eddig nem is gondoltam, hogy valaha blogolni fogok. 

Ebben a rövidke írásban arra buzdítanálak, hogy térj vissza néhanapján, mert heti rendszerességgel szeretnék értékes tartalmakat feltölteni fotográfiai témákról. Elsősorban nem a fotósokhoz szólnék, hanem azokhoz, akik igénybe vennék a szolgáltatásaimat, melyek műtermi, üzleti, és környezeti portré, valamint ingatlanfotózás és eseményfotózás témában fognak megjelenni. Ezeken kívül szeretnék néha egy-egy képet feltölteni, aminek a sztoriját osztanám meg veletek. Hogy a fejlődésemet fenntartsam, van egy kis Fujifilm fényképezőgépem néhány manuális optikával. Ezt gyakorlatilag hangulatfotózásra használom a kisfiammal tett rövid túrák alkalmával. Ezekbe szeretnélek Titeket is beavatni időnként.

 Tevékenységemet Sopronban és környékén végzem. Saját stúdióm is van a Felsőbüki Nagy Pál utcában, az Élet-Vár Közösségi Tér keretein belül. Honlapomat pedig folyamatosan újítom, frissítem, hogy naprakész tartalommal álljak rendelkezésetekre! Szóval, Blogra fel!